Wielkie zdenerwowanie osób, posiadających licznie zaciągnięte kredyty, często w różnych bankach, wywołuje konstatacja, że zbliża się nieuchronnie termin spłaty kolejnej raty kredytowej, a tu dochody są mniejsze od spodziewanych albo należności nie wpłynęły na czas na konto zadłużonego kredytobiorcy. Niewątpliwie nie jest to łatwa sytuacja, a skutki niezapłacenia w ustalonym umową kredytową terminie obowiązujących rat kredytowych bardzo niekorzystnie wpłynąć na historię kredytową kredytobiorcy, a zatem i na jego zdolność kredytową. Zamiast opuszczać ręce i pozwolić się wpisać do rejestrów niesolidnych dłużników, lepiej próbować szukać najlepszego rozwiązania, a jednym z lepszych rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny.
Wygląda, że kredyt konsolidacyjny został wprowadzony do ofert kredytowych wszystkich występujących w systemie bankowym banków, przede wszystkim z myślą o kredytobiorcach, którzy mogą mieć przejściowe kłopoty z terminowym spłacaniem rat kredytowych, ale są na tyle solidnymi i ważnymi dla banku kredytobiorcami, że zamiast dopuszczać do pogorszenia ich historii i zdolności kredytowej, lepiej będzie im pomóc w osiągnięciu równowagi finansowej, proponując kredyt konsolidacyjny. Ale kredyt ten może także być atrakcyjny także dla niczym niezagrożonych kredytobiorców, co wynika z jego formuły, jako dodatkowego źródła finansowania różnych przedsięwzięć i potrzeb.
Co to jest kredyt konsolidacyjny i jak go uzyskać?
Kredyt konsolidacyjny z powodu swojej atrakcyjności i przydatności, stał się jednym z najbardziej poszukiwanych produktów bankowych, jakie oferują banki. Jego atrakcyjność wynika przede wszystkim z tego, że pozwala wielokrotnie zadłużonemu kredytobiorcy, stosunkowo szybko i łatwo uporządkować chaos, jaki mógł powstać w gąszczu różnych spraw i ułatwić mu harmonijne wychodzenie z zadłużenia.
Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu różnych kredytów, często zaciągniętych w różnych bankach w jeden kredyt w jednym banku i z jednym terminem wpłaty jednej raty. Już z samej tej „jedynkowej” formuły widoczne jest główne ułatwienie, jakie może przynieść zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Ale to nie wszystko, bo kolejnym korzystnym atrybutem banku konsolidacyjnego jest obniżenie comiesięcznej raty kredytowej w stosunku do sumy wielu innych rat spłacanych często w różnych bankach. Ta sytuacja jest możliwa, dlatego, że bank może udzielić kredytu konsolidacyjnego na dłuższy okres kredytowy. Kolejnym atutem kredytu konsolidacyjnego są dodatkowe środki, jakie może pozyskać kredytobiorca w celu zaspokojenia swoich potrzeb.
Istota kredytu konsolidacyjnego jest zawarta w jego nazwie i płynie właśnie z konsolidacji, czyli łączenia różnych kredytów w jeden, Z tej istoty kredytu konsolidacyjnego bierze się także praktyka polegająca na tym, że bank udzielający kredytu konsolidacyjnego spłaca kredyty zaciągnięte przez kredytobiorcę w innych bankach. Ponieważ kredyt konsolidacyjny działa w systemie bankowym, nie dotyczy para banków. Jednak, ponieważ kredyt konsolidacyjny może być źródłem dodatkowych środków, może także służyć uwolnieniu się kredytobiorcy od uciążliwych długów w para bankach.