Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy od lat stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców nie tylko chętnie odwiedzających Polskę, ale i szukających tu pracy i możliwości osiedlenia się na dłuższe okresy, bądź na stałe. Oprócz tej samej strefy geofizycznej i bogatej wspólnej historii, Ukraińców i Polaków łączą coraz silniej więzy ekonomiczne. Już nie tylko społeczeństwo, ale i polskie władze coraz życzliwiej przyglądają się napływowi Ukraińców do Polski, widząc w tym m.in. możliwość rozwiązania kłopotów związanych z niskim przyrostem naturalnym, jak widać niezbyt skutecznie stymulowanym programem 500+ i coraz mniej jasną perspektywą przyszłych polskich emerytów. Rosnąca przychylność Polski dla przybywających tu obywateli Ukrainy, przejawia się stałym wzrostem udzielanych im praw do długoterminowego lub stałego pobytu, które rok do roku notują wzrost dochodzący już do 14%.
Nic, więc dziwnego, że operujące na terenie Polski banki poszerzają swoje oferty kredytowe, coraz wyraźniej kierując je do tej najliczniejszej mieszkającej i pracującej w Polsce grupy obcokrajowców, jakimi stali się Ukraińcy. Spełniający kryteria przewidziane dla potencjalnych kredytobiorców Ukraińcy, mogą się ubiegać o każdy rodzaj kredytów, oferowanych przez banki.
Jakie kryteria muszą spełniać Ukraińcy – potencjalni kredytobiorcy?
Najogólniej rzecz ujmując, każdy pochodzący z Ukrainy potencjalny kredytobiorca, musi spełniać takie same kryteria, jak rodowity Polak. Każdy bank, do którego z wnioskiem kredytowym zwróci się ubiegający się o kredyt Ukrainiec, zbada na początek jego zdolność kredytową.
Żeby tego dokonać, zażąda od potencjalnego kredytobiorcy dokumentów potwierdzających jego zatrudnienie i wysokość zarobków, gdyż, jak wiadomo, zdolność kredytowa, to nic innego, jak różnica między zarobkami, a koniecznymi stałymi wydatkami. Większość banków uzna zdolność kredytową za zadowalającą, jeśli połowa różnicy między dochodami i wydatkami kredytobiorcy zapewni mu możliwość regularnego spłacania miesięcznych rat kredytowych. Z tego wynika, że potencjalny ukraiński kredytobiorca, składający wniosek kredytowy, musi przedstawić w banku umowę o pracę. Oczywiście, najlepiej, jeśli to będzie stała umowa o pracę na czas nieokreślony, ale bank rozpatrzy także wnioski kredytowe, do których będzie dołączona umowa na czas określony, umowa-zlecenie lub zaświadczenie o prowadzeniu działalności własnej (tu większość banków uwzględni wniosek, jeśli prowadzenie działalności własnej będzie nie krótsze niż 6 miesięcy).
Drugim, jednakowo ważnym kryterium pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego będzie historia kredytowa. Każdy potencjalny kredytobiorca, który kiedykolwiek brał kredyt lub pożyczkę będzie figurował w rejestrze BIK – Biura Informacji Kredytowej, skąd każdy kredytodawca czerpie informacje o solidności potencjalnego kredytobiorcy
Zadowalająca zdolność kredytowa i dobra historia kredytowa, to już spełnienie podstawowych warunków uzyskania każdego rodzaju kredytu, jednak w przypadku, gdy chodzi o ubiegającego się kredyt Ukraińca, równie ważne będzie przedstawienie dokumentu potwierdzającego prawo stałego, bądź długookresowego pobytu. Ten wymóg może być szczególnie ważny, gdy wniosek kredytowy będzie dotyczył kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości.