Odkąd Polska stała się krajem dobrze rozwijającej się gospodarki, stała się także atrakcyjnym miejscem pracy dla wielu obcokrajowców. Część z nich ubiega się o polskie obywatelstwo, niektórzy z powodzeniem. Ale większość obcokrajowców zatrudnionych w Polsce myśli jednak o powrocie do swoich krajów. Żeby zaś ułatwić sobie legalny dłuższy pobyt w naszym kraju, ubiegają się o bezterminowe, lub z określonym terminem ważności karty stałego, bądź okresowego pobytu. Jest to ważny dokument szczególnie wtedy, gdy obcokrajowiec chce ubiegać się o kredyt w polskim banku.
Okazuje się, że uzyskanie kredytu gotówkowego przez obcokrajowca, nie tylko jest możliwe, ale, ze względu na rosnącą liczbę klientów tego rodzaju, cieszące się coraz większym zainteresowaniem i przychylnością ze strony banków. Niektóre banki przygotowały nawet specjalne oferty kredytowe dla obcokrajowców zatrudnionych w Polsce. Oferty te właściwie nie przewidują żadnych innych oczekiwań od potencjalnego kredytobiorcy obcokrajowca, niż te kierowane do obywateli polskich, poza tym jednym szczegółem, że mogą zażądać historii kredytowej odpowiednika naszego Biura Informacji Kredytowej (BIK) z kraju pochodzenia obcokrajowca ubiegającego się o kredyt.
Co powinien mieć obcokrajowiec chcący otrzymać kredyt?
Obcokrajowiec powinien przede wszystkim posiadać konto w banku, co jest i tak oczywiste, gdyż zatrudniony legalnie w Polsce obcokrajowiec, musi otrzymywać wynagrodzenie na konto bankowe. Tu warto podpowiedzieć obcokrajowcowi ubiegającemu się o kredyt, że dobrze jest świadomie i systematycznie budować sobie dobrą historię kredytową, na przykład przez ustanowienie na koncie limitu kredytowego i otrzymanie kart kredytowych, co jest możliwe po kilku miesiącach regularnych wpływów na konto z tytułu wynagrodzenia.
Mając tak zbudowaną historię kredytową, obcokrajowiec ubiegający się o kredyt może, korzystając m.in. z pomocy doradcy kredytowego, wybrać bank oferujący najlepsze z jego punktu widzenia warunku uzyskania kredytu gotówkowego dla obcokrajowca i złożyć w nim wniosek kredytowy, do którego winien dołączyć wymagane przez każdy bank dokumenty takie, jak:
– umowa o pracę, przy czym jest oczywiste, że bank preferuje bezterminową umowę o pracę w stabilnej finansowo firmie, ale nie odrzuci też umowy zawartej na czas określony, pod warunkiem, że będzie ona obejmowała ewentualny okres trwania umowy kredytowej. Na podstawie umowy o pracę i wysokości uzyskiwanych na jej podstawie wynagrodzeń, bank będzie mógł oszacować zdolność kredytową obcokrajowca ubiegającego się o kredyt;
– oprócz umowy o pracę, nieposiadający polskiego dowodu tożsamości obcokrajowiec ubiegający się o kredyt musi okazać dokument potwierdzający prawo stałego lub długoterminowego okresowego pobytu w Polsce. Obcokrajowcy posiadający takie dokumenty, automatycznie uzyskują nadawany im przez właściwy organ gminy, na terenie, której zamieszkują, numer ewidencyjny PESEL, który także będzie wymagany przez bank podejmujący decyzję o udzieleniu obcokrajowcowi kredytu;
– ponadto bank niewątpliwie zażąda od obcokrajowca ubiegającego się o kredyt paszportu i wspomnianej wcześniej historii kredytowej z kraju pochodzenia obcokrajowca ubiegającego się o kredyt w banku działającym na terenie Polski.