Czas wywołanego pandemią kryzysu gospodarczego na pewno nie sprzyja ludziom, którzy nie chcą zrezygnować ze swoich marzeń o własnym lokum i wzięciu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Wprawdzie analitycy rynku nieruchomości wskazują na zjawisko nie zmniejszania się podaży, gdyż branża budowlana, jako jedna z nielicznych pracuje prawie pełną parą, ale też raczej nie przewidują gwałtownego wzrostu cen wywołanego wzmożonym popytem, dlatego raczej zalecają kupno mieszkania, domu lub innej nieruchomości właśnie teraz w tym trudnym czasie nie czekając na przyszłe, nieprzewidywalne procesy, jakie na pewno zajdą na rynkach.
Jednakże banki, do chwili pandemii prześcigające się w przedstawianiu coraz bardziej korzystnych propozycji kredytów hipotecznych na zakup domów, mieszkań i innych nieruchomości na atrakcyjnych warunkach, teraz zaostrzają kryteria ich udzielania, czemu trudno się dziwić. Dzisiaj trudno oczekiwać, że któryś bank będzie oceniał zdolność kredytową klienta zwracającego się z wnioskiem kredytowym na wszelkiego rodzaju kredyty konsumpcyjne, zwłaszcza zaś opiewające na wysokie sumy kredyty długookresowe, a w tym przede wszystkim kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Każdy potencjalny kredytobiorca musi się wykazywać nieskazitelną historią kredytową. Dość paradoksalnie przedstawia się dziś sytuacja z proponowaną przez banki, a wychodzącą naprzeciw trudnościom związanym z pandemią większości kredytobiorców, pomocą w postaci prolongaty w spłacaniu miesięcznych rat kredytowych, a także wakacji kredytowych. Wielu kredytobiorców w obliczu zachwianej możliwości uzyskiwania dochodów, chętnie na te propozycje przystaje, przez co automatycznie pogarsza swoją historię kredytową, gdyż każda niezapłacona w terminie rata kredytowa jest automatycznie rejestrowana przez BIK, a to z kolei może uniemożliwić kredytobiorcy zakup na raty potrzebnych mu dóbr konsumpcyjnych, takich, jak meble, artykuły gospodarstwa domowego, czy samochód.
Mimo ograniczeń i obostrzeń, uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, jest możliwe.
Jak już wspomniano, ani biznes deweloperski nie stanął w miejscu, ani banki nie zaprzestały swojej działalności w związku z trwającą pandemią, a zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów, w tym także kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, nie oznacza bynajmniej, że uzyskanie takiego kredytu, stało się absolutnie niemożliwe. Wielu działających na rynku nieruchomości i usług finansowych ekspertów wychodzi z założenia, że trudności są po to, żeby je pokonywać.
Także państwo podejmuje inicjatywy w kierunku niedopuszczenia do całkowitego krachu finansowego i kryzysu gospodarki narodowej, oferując pomoc w postaci kolejnych tarcz, mających łagodzić skutki pandemii. Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie już obniżała stopę procentową z myślą o przyhamowaniu wzrostu kosztów kredytowych, co stwarza sytuację zwiększenia różnic w ofertach kredytowych poszczególnych banków, gdyż od ich wewnętrznych uregulowań zależy wysokość marż i prowizji. Tym bardziej, więc warto wnikliwiej badać bankowy ranking ofert kredytowych z myślą o znalezieniu oferty najbliższej oczekiwaniom potencjalnego nabywcy mieszkania, domu lub innej nieruchomości, a otrzymanie kredytu hipotecznego jest tym łatwiejsze im większą sumą na wkład własny dysponuje klient składający wniosek kredytowy.