Jedną z podstawowych cech kredytu hipotecznego jest jego długoterminowość. Jak wiadomo kredyt hipoteczny jest ściśle związany z celem, na który może być przeznaczony. Tym celem jest zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Nikomu nie trzeba mówić, że są to dobra zaliczane do najdroższych, a więc siłą rzeczy suma kredytu hipotecznego musi być wysoka, często sięgająca 80% wartości nabywanego mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Jeszcze inną podstawową cechą kredytu hipotecznego jest forma jego zabezpieczenia. Jak sama nazwa kredytu hipotecznego wskazuje, podstawową formą zabezpieczenia tego kredytu jest hipoteka, czyli zapis w Księdze Wieczystej, mówiący o wysokości zadłużenia danego mieszkania, domu lub innej nieruchomości i zapewniający wierzycielowi, czyli kredytodawcy, zaspokojenie jego wierzytelności w pierwszej kolejności.
Duża wartość kredytu na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, sprawia, że potencjalny kredytobiorca oczekuje, że bank-kredytodawca rozłożony spłatę na taką ilość rat, która pozwoli mu na regularne, zgodne z zawartą umową kredytową, comiesięczne spłacanie tych rat. Wynika z tego, że wysokość miesięcznej raty kredytowej jest zależna m.in. od czasu spłaty kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Siłą rzeczy długi termin spłacania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, powoduje, że bank rozpatrujący wniosek kredytowy na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, jako jednym z podstawowych kryteriów przyjmowanych do określenia zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, bierze pod uwagę jego wiek.
Dlaczego seniorzy nie mają szans na otrzymanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości?
Kredyt celowy, czyli udzielany tylko na określony w umowie kredytowej cel, jakim jest kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, jest ściśle związany z ceną tej nieruchomości. Bez względu na to, czy będąca przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży nieruchomość pochodzi z rynku pierwotnego (deweloperskiego) czy wtórnego, cena ta jest zawsze na tyle wysoka, że i potencjalny kredytobiorca i kredytodawca, starają się rozłożyć kwotę transakcji na długi, sięgający nawet 35 lat termin spłaty, co umożliwia kredytobiorcy wypełnienie obowiązku spłaty. Jednocześnie banki rozpatrujące wnioski kredytowe na długoterminowe kredyty hipoteczne, muszą zakładać jakąś granicę wieku, dającą możliwość odzyskania pełnej kwoty udzielonego kredytu wraz z oprocentowaniem, prowizją i innymi kosztami kredytowymi.
Większość banków przyjmuje za granicę finalnego spłacenia kredytu wiek kredytobiorcy 75 lat. Ale są też banki, które tę granicę przesuwają do 80 lat oraz takie, które tę granicę ustanawiają na 70 lat. Żeby ustalić, które banki i jaką granicę udzielenia kredytu hipotecznego stosują, wystarczy zajrzeć do dostępnego w Internecie bankowego rankingu ofert kredytowych.
Z tego ograniczenia wynika prosty wniosek, że im później potencjalny kredytobiorca zacznie się ubiegać o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, tym miesięczna rata spłaty może być wyższa, co może wynikać nie tylko z rozłożenia kwoty kredytu na mniejszą ilość rat, ale także z podwyższonej polisy ubezpieczeniowej na ten kredyt.
Każdy ekspert kredytowy, do którego zwróci się potencjalny kredytobiorca o pomoc w uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości na pewno weźmie pod uwagę wiek klienta, co wcale nie znaczy, że nie znajdzie jakiejś porady, gdy zgłosi się do niego senior.