Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Na co powinnyśmy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu konsolidacyjnego. Przede wszystkim musimy poszukać takiej oferty w bankach, która pozwoli nam na obniżenie rat. Oferty bankowe różnią się i niestety, nie zawsze są korzystniejsze. Wpływa na to wiele czynników, między innymi wcześniejsze spłaty poprzednich zobowiązań lub koszt prowizji za udzielenie kredytu konsolidacyjnego. Warto więc porównać obecne koszty jakie ponosimy w związku z płaceniem kilku kredytów z tymi proponowanymi przez bank przy udzieleniu kredytu konsolidacyjnego. Należy pamiętać również, że obniżenie raty przy kredycie konsolidacyjnym wiąże się z wydłużeniem okresu trwania umowy kredytowej. Oczywiście są tego plusy i minusy. Niższa rata pozwala nam na spłacanie zobowiązań bez opóźnień i nie obciąża miesięcznie budżetu domowego, jednak dłuższy okres umowy to też dłuższy okres płacenia odsetek.
Należy pamiętać jednak, że banki nie udzielą kredytu konsolidacyjnego przy braku zdolności kredytowej oraz przy złej historii w BIK, zobowiązuje ich do tego Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Często w takich przypadkach Klienci wybierają usługi firm poza bankowych, które udzielają pożyczek konsolidacyjnych, najczęściej reklamowanych tylko jako kredyt konsolidacyjny. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego doradcy kredytowego, który kompleksowo podejmie się restrukturyzacji naszych finansów.
Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych, do kogo skierowana jest oferta?
Najczęściej dla osób które z jakiegoś powodu wpadły w spiralę kredytową i nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Zaczynają zaciągać kolejne kredyty, pożyczki na spłatę poprzednich zobowiązań i nie są w stanie sprostać kolejnym warunkom, które stawiane są przez banki np. wyższe raty, które nie pozwalają im na ich spłatę to dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie kredytu konsolidacyjnego. Pozwoli to na regularne spłaty, a co za tym idzie nienaganną historię kredytową w BIK oraz KRD.
Jak to działa?
W każdej sytuacji zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, powinniśmy najpierw porozmawiać z doświadczonym doradcą kredytowym. Oczywiście jeśli chcemy możemy kredyt konsolidacyjny wziąć udając się do instytucji bankowej lub skorzystać z wygodnej formy złożenia wniosku online, ale pamiętajmy, że w tym przypadku ważne jest całościowe podejście do restrukturyzacji naszego zadłużenia, a w takim przypadku tylko doświadczony doradca może nam pomóc..
Nie wnikając jednak w szczegóły jak działa główna metoda przy kredycie konsolidacyjnym? Bank lub instytucja poza bankowa sumuje wszystkie zobowiązania. Ostateczna kwota będzie kwotą konsolidacji. Wszystkie wskazane przez nas zobowiązania zostają spłacone przez bank, w którym wzięliśmy kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu pozbywamy się kilku zobowiązań i zostajemy z nowym, ale już tylko jednym kredytem. Kredyt ten jest zobowiązaniem na dłuższy okres, ale dzięki temu jego rata jest niższa. Dodatkowo jeśli nasza sytuacja kredytowa jest zadowalająca możemy dostać dodatkową pożyczkę na dowolny cel. Kwota tej pożyczki doliczana jest do raty kredytu konsolidacyjnego.
Czy kredyt konsolidacyjny poza bankowy jest bezpieczny?
Prawdą jest też to, że klient nieposiadający zdolności kredytowej i złą sytuacją w BIK nie ma zbyt dużego wyboru. Systemy przyznawania kredytów konsolidacyjnych w instytucjach pozabankowych są dużo bardziej liberalne od bankowych i jest to główna różnica. Połączenie kredytów w jeden kredyt z wydłużonym okresem umowy jest często jedynym sposobem na regularne spłacanie rat. Musimy się jednak liczyć z tym, że kredyty udzielane przez instytucje pozabankowe mogą być znacznie droższe a przez to znacznie bardziej dla nas niebezpieczne. Przed każdym podjęciem takiego zobowiązania powinniśmy spotkać się z naszym doradcą kredytowym.