Wraz ze stałym wzrostem obrotów na rynku nieruchomości, który wynika z dobrej koniunktury gospodarczej, a zatem ze wzrostu zamożności społeczeństwa i rosnącym zapotrzebowaniem na mieszkania i domy, rośnie równolegle popyt na kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości.
Banki odpowiadają na popyt na kredyty hipoteczne zwiększoną ofertą kredytową, a jednocześnie konkurują ze sobą różnymi ułatwieniami w ich pozyskiwaniu przez zainteresowanych zakupem mieszkania, domu lub innej nieruchomości klientów, proponując różne wysokości prowizji, oprocentowania i marż i najważniejszego – wkładu własnego.
Stąd nie od rzeczy będzie rada, żeby poszukujący najlepszej oferty potencjalny kredytobiorca kredytu hipotecznego dobrze rozeznał się w licznych dostępnych w Internecie rankingach banków udzielających kredytów hipotecznych, a jeszcze lepiej, żeby skorzystał z profesjonalnej porady doradcy kredytowego, który dysponuje odpowiednią bazą danych nie tylko z zakresu ofert bankowych, ale i kryteriów oceniania zdolności kredytowej i historii kredytowej klienta. Oferujący swoje doradcze usługi profesjonalista, ma też niezbędne kontakty ze specjalistami z innych branż, których ekspertyz, na przykład przy wycenie będącej przedmiotem umowy na kredyt hipoteczny nieruchomości, lub ocenie jej stanu technicznego, będzie potrzebował bank rozpatrujący wniosek kredytowy hipoteczny. Wszystkie te dane są niezbędne bankowi, obok zdolności i historii kredytowej kredytobiorcy
Każdy potencjalny kredytobiorca kredytu hipotecznego musi wiedzieć, że rozpatrujący wniosek kredytowy bank, zażąda od klienta wpłaty wymaganego prawem wkładu własnego, który wynosi 20% wartości nieruchomości, będącej przedmiotem umowy na kredyt hipoteczny. Wiadomo, że zdecydowana większość klientów, chcących nabyć własne mieszkanie, czy dom nie posiada oszczędności pozwalających spełnić wymóg wkładu własnego. Dlatego banki oferują różne sposoby obniżenia niezbędnej kwoty wkładu własnego nawet do 10% wartości nieruchomości. Jednym z podstawowych sposobów na obniżenie wkłady własnego jest zawarcie polisy ubezpieczeniowej z firmą ubezpieczeniową, która zobowiązuje się w okresie objętym ubezpieczeniem przejąć spłatę kredytu w razie, gdy kredytobiorca z różnych przewidzianych w polisie przyczyn obniży lub utraci zdolność kredytową na jakiś okres, lub – w przypadku śmierci – na stałe. Są też inne sposoby na złagodzenie wymogu posiadania wysokiego wkładu własnego i jednoczesne podniesienie zdolności kredytowej. Należy do nich m.in. możliwość dokooptowania do umowy kredytowej hipotecznej współ kredytobiorcy i nie chodzi tu wyłącznie o współmałżonka lub partnera kredytobiorcy. Jeszcze innym sposobem jest możliwość wniesienia, jako wkład własny, wartości posiadanej nieruchomości, także w postaci działki budowlanej lub zaawansowanej inwestycji budowlanej.
Długoterminowość kredytu hipotecznego, którego okres spłat może wynieść nawet 35 lat, pozwalająca na maksymalne obniżenie miesięcznej raty kredytowej oraz najniższe spośród wszystkich rodzajów kredytów oprocentowanie kredytu hipotecznego – oprocentowanie w zależności od banku oscyluje w granicach do 4% w skali roku, podczas, gdy oprocentowanie kredytu gotówkowego może wynosić 10% – sprawia, że jest to najatrakcyjniejszy z dostępnych w ofercie bankowej kredytów.