Planujesz zakup mieszkania bądź apartamentu? A może myślisz o budowie domu albo kupnie działki poza miastem? Chcesz zacząć zarabiać inwestując w apartamenty pod wynajem, a może myślisz nad przeprowadzeniem jakiejś innej transakcji na rynku nieruchomości? W każdej z tych sytuacji jedną z podstawowych opcji finansowania o jakiej możesz pomyśleć to kredyt hipoteczny. Pamiętaj, że w odróżnieniu od innych form kredytowych, to decyzja z reguły na wiele lat, a często – jak mówimy – na całe życie. Dlatego warto bardzo dobrze się do niej przygotować. A jeszcze lepiej, skorzystać z pomocy rzeczywiście doświadczonego eksperta, który sporo lat przepracował nad kredytami hipotecznymi. W ramach mojej pracy pomogę Ci przeprowadzić skutecznie cały proces, od momentu dokładnej oceny Twojej zdolności kredytowej aż po uruchomienie środków na Twoim koncie.
Kredyt Hipoteczny | Kredyt na Mieszkanie
KREDYT NA PIERWSZE MIESZKANIE
KREDYT HIPOTECZNY NA DOM LUB DZIAŁKĘ
KREDYT NA MIESZKANIE POD WYNAJEM
REFINANSOWANIE KREDYTU HIPOTECZNEGO
Czy wiesz, że:
- nawet ponad 100 tyś zł może wynosić różnica całkowitych kosztów pomiędzy najtańszym i najdroższym kredytem na rynku w kwocie 300 tyś na 30 lat
- poprzez zbyt dużą ilość wniosków kredytowych możesz obniżyć swoją zdolność kredytową
- poprzez zbyt dużą ilość zapytań do BIK możesz również obniżyć swoją zdolność kredytową
- wkład własny może wynosić min. 10% wartości nieruchomości
Te i wiele innych czynników mają wpływ na to, czy i na jakich warunkach możesz otrzymać kredyt hipoteczny. Dodatkowo, same warunki mogą podlegać negocjacji, w tym wysokość marży, prowizja, kwestia ubezpieczenia i wiele innych. Sam proces uzyskiwania kredytu, ze względu na konieczność dostarczania do banku dużej ilości różnych dokumentów, może być czasochłonny i problematyczny. Jak w żadnym innym przypadku, tak w kwestii starania się o kredyt hipoteczny dobry ekspert finansowy, który będzie zajmował się całym procesem, jest po prostu niezbędny.
Kredyt Hipoteczny - jaką pomoc oferuję?
- Doradzę jak najefektywniej dokonać zakupu mieszkania.
- Przygotuję najkorzystniejsze oferty banków, ale to Państwo dokonają ostatecznego wyboru banku
- Zajmę się całościowo dokumentacją potrzebną do złożenia wniosku o kredyt.
- Będę negocjować z bankiem lepsze warunki finansowe kredytu (oprocentowanie, marża, prowizja)
- Mogę sprawdzić zapisy umów deweloperskich i rezerwacyjnych
- Podpowiem jak bezpiecznie podpisać umowę przedwstępną zakupu.
- Upewniamy się co do stanu prawnego nieruchomości.
- Wytłumaczę skomplikowane zapisy umowy kredytowej.
- Opracuję strategię działania, aby kupić nieruchomość bezpiecznie i w terminie nie tracąc przy tym zadatku
- Mogę wskazać doświadczonego rzeczoznawcę, aby sprawdził wartość rynkową nabywanej nieruchomości.
Czego możesz oczekiwać współpracując ze mną?
Oszczędności.
Warunki kredytów podlegają negocjacjom. Współpracując ze mną możesz liczyć na bardziej korzystne warunki niż bezpośrednio w banku. Oszczędności na wysokości prowizji, marży, dodatkowych ubezpieczeniach, mogą wynosić nawet do 40 tyś. zł !
Formalności z głowy.
Szczególnie w przypadku kredytu hipotecznego ilość formalnym wniosków i dokumentów może zabrać bardzo wiele czasu. Dzięki współpracy ze mną nie musisz się o to martwić ponieważ zajmę się tym za Ciebie!
Krótszy czas oczekiwania.
W procesach kredytowych bardzo ważną kwestia jest czas pozyskania finansowania. Z uwagi na wieloletnią pracę z większością banków w Polsce mogę bezpośrednio kontaktować się w Twoim imieniu z bankiem, tak aby usprawniać cały proces tym samym maksymalnie skracając jego czas.
Zapraszam do kontaktu
Pełne doradztwo kredytowe od etapu oceny do ostatecznego uruchomienia kredytu.
Kredyt Hipoteczny - jakie dokumenty są potrzebne
Podstawą dla uzyskania kredytu hipotecznego jest poza posiadaniem zdolności kredytowej weryfikacja wszystkich niezbędnych z punktu widzenia banku dokumentów kredytowych. I tak standardowo aby uzyskać kredyt hipoteczny będziesz potrzebować dowodu osobistego, drugiego dokumentu tożsamości ze zdjęciem, a także kilku dokumentów finansowych. W tym m.in. zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, które wystawiane jest przez pracodawcę, wyciąg z konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy, na które wpływa wynagrodzenie oraz zaświadczenie z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane składki. W przypadku działalności gospodarczej konieczna będzie kopia Księgi Przychodów i Rozchodów. Jeżeli kredytobiorca jest w związku małżeńskim konieczne może być dostarczenie skróconego odpisu aktu małżeństwa oraz umowy rozdzielności majątkowej, jeśli została podpisana przez małżonków. Należy również pamiętać, że częstą praktyką w przypadku pozyskiwania kredytów hipotecznych jest obopólne przystąpienie małżonków do kredytu, co może pozytywnie wpływać na wysokość zdolności kredytowej w takim przypadku i pozwala na zakup nieruchomości o wyższej wartości niż moglibyśmy nabyć samodzielnie.
Kredyt Hipoteczny - wysokość oprocentowania
Specyfika kredytu hipotecznego powoduje, iż jest on z reguły bardzo korzystnie oprocentowany z punktu widzenia osoby biorącej taki kredyt. Zwykle bowiem oprocentowanie kredytu hipotecznego wynosi ok. 3-4%. Oprocentowanie jest zawsze uzależnione od zmian stóp procentowych oraz marży. Musimy jednak pamiętać o szeregu dodatkowych opłat, jak prowizja czy ubezpieczenie. Dlatego też warunki finansowe kredytu hipotecznego powinny zawsze być konsultowane przez profesjonalnego doradcę kredytowego z dużym doświadczeniem, który może w naszym imieniu konkretne zapisy negocjować z bankiem, tym samym w naszym imieniu obniżając koszty całkowite takiego kredytu. Ważne by zwracać uwagę na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RSSO), która pokazuje, jaki będzie realny koszt kredytu. Przykładowo, bank w reklamie może oferować oprocentowanie w wysokości 2,5%, jednak dodatkowe opłaty związane z przyznaniem i uruchomieniem kredytu spowodują, że RRSO może być na poziomie nawet 3,18%. Dlatego też zawsze należy konsultować umowy kredytu hipotecznego z osobą doświadczoną i kompetentną, ponieważ jest to zobowiązanie na wiele lat, a nawet drobna różnica w wysokości oprocentowania w takim może dawać spore oszczędności.
Poza oprocentowaniem na koszt kredytu hipotecznego wpływają więc również dodatkowe opłaty jak ubezpieczenie kredytu hipotecznego, prowizja banku, opłata przygotowawcza, ale również dodatkowe warunki w umowie takie jak wakacje kredytowe (czyli możliwość zawieszenia spłaty rat na określony okres), karencja (czyli okres w czasie którego spłacane są tylko odsetki, bez kapitału głównego) oraz okres spłaty kredytu. Każde z tych zapisów z reguły doświadczony doradca kredytowy może dla nas negocjować z bankiem, tak aby obciążenie finansowe było dla nas jak najniższe.
Ile trzeba zarabiać aby dostać kredyt kredyt hipoteczny
Pytanie podstawowe, które zadają sobie wszyscy to to ile właściwie muszę zarabiać aby otrzymać kredyt hipoteczny? Wszystko zależy od tzw. zdolności kredytowej, która jest oceną dokonywaną indywidualnie, a składająca się z kilku czynników, które mogą wpływać na jej wysokość, jak np. rodzaj umowy o pracę, dochody, sytuacja rodzinna (ile osób na utrzymaniu), posiadane zobowiązania czy historia kredytowa. Bardzo ważne jest, aby w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, była pozytywna, czyli jeżeli posiadaliśmy w przeszłości jakieś niespłacone zobowiązania powinniśmy najpierw je uregulować, tak by “wyczyścić” negatywną historię w BIK.
Podsumowując, nawet posiadając niskie dochody, możesz posiadać zdolność kredytową na wzięcie kredytu hipotecznego, i w trakcie procesu pozyskiwania kredytu rata zostanie urealniona do twoich możliwości, tak aby możliwe było nabycie nieruchomości o wartości współmiernej do wysokości Twojej zdolności kredytowej oczywiście. Na początek można zawsze skorzystać z kalkulatorów kredytowych, choć najpełniejszą informację odnośnie aktualnej zdolności kredytowej uzyskuje się u doradcy kredytowego, który może od razu wziąć pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na taką ocenę, jak również pomóc w wyborze banku, ponieważ warunki przyznawania kredytów hipotecznych w jednym banku mogą być z jakiegoś powodu dla nas nie do przejścia, natomiast inny bank w danej chwili, czynników dla nas trudnych, nie bierze pod uwagę do oceny zdolności kredytowej.
Wkład własny przy kredycie hipotecznym
Wkład własny jest nieodzownym elementem kredytów hipotecznych oraz mieszkaniowych. Jego wysokość jest uzależniona od naszej sytuacji finansowej ale również od oceny naszej zdolności kredytowej. I tak, analityk bankowy może uznać, iż nasz scoring kredytowy nie jest wystarczający i aby przyznać kredyt hipoteczny koniecznym będzie podniesienie wkładu własnego. Zwykle jest to 10-20% wartości nieruchomości, którą chcemy nabyć, tym niemniej w szczególnych okolicznościach może to być zwiększone o kolejne 10%. Jeżeli chcemy uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, to musimy np. posiadać zabezpieczenie na innej nieruchomości (jej wartość musi przewyższać wysokość wkładu własnego). Ponadto w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego można wziąć pożyczkę od dewelopera.
Pożyczka Hipoteczna - co to takiego?
Na wstępie należy zaznaczyć, iż pożyczka hipoteczna to nie jest kredyt hipoteczny. Wyrażenia te oznaczają zupełnie inny produkt bankowy. Choć w obu wypadkach zabezpieczeniem jest hipoteka. Aby uzyskać pożyczkę hipoteczną musimy posiadać jakąś nieruchomość, którą w zamian za zabezpieczenie kredytu przekazujemy bankowi. I dlatego taką pożyczkę można przeznaczyć na dowolny cel a nie jak w kredycie hipotecznym tylko na określony w ramach działania kredytu hipotecznego. Ponieważ oprocentowanie takiej pożyczki kredytowej jest niższe, niż w przypadku kredytów gotówkowych lub samochodowych, wiele osób korzysta z takiego rozwiązanie. Istnieją jednak mankamenty takiego rozwiązania jak np. Skomplikowane procedury i formalności potrzebne aby taką pożyczkę otrzymać (tak jak w przypadku kredytu hipotecznego), co jest dużo bardziej uciążliwe niż w przypadku otrzymania zwykłej pożyczki gotówkowej.