Każdy potencjalny kredytobiorca, który nosi się z zamiarem podpisania umowy kredytowej, powinien pamiętać, że akt ten może w wielkim stopniu zważyć na jego dalszym życiu. Oczywiste jest, że skutki podpisania umowy kredytowej najczęściej są pozytywne i zgodne z intencjami i oczekiwaniami obu stron występujących w umowie, czyli kredytobiorcy i kredytodawcy. Kredytobiorca w wyniku podpisania umowy kredytowej uzyskuje środki finansowe potrzebne do realizacji zamierzeń, a kredytodawca dochód ze sprzedaży usługi kredytowej, jaką z jego punktu widzenia jest udzielony kredyt.
W interesie obu stron umowy kredytowej jest, żeby była ona sporządzona zgodnie z przepisami zawartymi w Ustawie o prawie bankowym. Jednakże, zwłaszcza potencjalny kredytobiorca powinien pamiętać, że umowa, którą ma zamiar podpisać zawiera klauzule, które wynikają z wewnętrznych ustaleń każdego banku i mogą być różne w zależności od banku, w którym jest zaciągany kredyt.
Różnice te dotyczą przede wszystkim takich ważnych składników kosztów kredytowych, jak oprocentowanie, marże i prowizje bankowe. Każdy potencjalny kredytobiorca, zanim zdecyduje się, w którym banku złoży wniosek kredytowy, w następie którego podpisze umowę kredytową, powinien wnikliwie przejrzeć dostępne w Internecie rankingi ofert kredytowych, żeby wybrać najkorzystniejszą dla niego.
W dokonaniu najtrafniejszego wyboru oferty kredytowej na pewno może być pomocny ekspert kredytowy. Pomoc eksperta kredytowego może być także bardzo cenna, gdy trzeba będzie zapoznać się ze szczegółami umowy kredytowej przygotowanej przez kredytodawcę. Te szczegóły właśnie mogą decydować o faktycznej wysokości zaciąganego zobowiązania kredytowego oraz o warunkach spłacania tego zobowiązania, a to może mieć decydujące znaczenie dla jakości życia kredytobiorcy. Jedno jest, bowiem pewne – życie kredytobiorcy po podpisaniu umowy kredytowej, na pewno się zmieni. A o tym, czy zmieni się korzystnie, czy nie, w dużym stopniu mogą decydować szczegóły umowy kredytowej, którą podpisze.
Na jakie szczegóły umowy kredytowej musi zwrócić uwagę potencjalny kredytobiorca?
Z praktyki wynika, że banki dość skwapliwie udzielają kredytów gotówkowych, krótkoterminowych, oferując telefonicznie lub poprzez internet swoim sprawdzonym wcześniej klientom, szybkie udostępnienie środków finansowych. Jednakże faktyczne uruchomienie tych środków jest możliwe dopiero po podpisaniu umowy kredytowej. Jeśli umowa kredytowa dotyczy krótkoterminowego kredytu gotówkowego nie musi ona zawierać określenia celu przyznanego kredytu. Kredytobiorca może uzyskany kredyt wydać na dowolny cel.
Inne procedury obowiązują, gdy w grę wchodzi podpisanie umowy kredytowej na kredyt długoterminowy, szczególnie zaś na kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. To właśnie umowa kredytowa na kredyt hipoteczny najczęściej staje się ważnym elementem życia kredytobiorcy, a jej szczegóły dotyczące składników kosztów kredytowych, takie jak marże, oprocentowanie i prowizje decydują o wysokości raty kredytowej, jaką kredytodawca będzie spłacał przez określony w umowie kredytowej okres.
Okres ten w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości może trwać od 5 do 35 lat, dlatego tak ważne jest, żeby kredytobiorca, oprócz podstawowych wymogów warunkujących spisanie umowy kredytowej, znał jej każdy szczegół, który może decydować w przyszłości o zmianie wysokości raty kredytowej, możliwości wcześniejszego spłacenia kredytu, warunków scedowania kredytu na osobę trzecią, możliwości refinansowania, czyli przeniesienia zobowiązania kredytowego do innego banku, możliwości otrzymania kredytu konsolidacyjnego, a także dziesiątków innych szczegółów z którymi musi się zapoznać kredytobiorca.