Mówią, że dobry początek, to połowa sukcesu. Sukcesem w staraniach o kredyt hipoteczny będzie nie tylko samo otrzymanie kredytu, lecz także znalezienie i wybór optymalnie najlepszej oferty z uwzględnieniem wymogów, jakie musi i może spełnić potencjalny kredytobiorca. Samo wyszukiwanie najdogodniejszej z punktu widzenia kredytobiorcy oferty bankowej na kredyt hipoteczny, ze względu na bogactwo wyboru – tu dodajmy, że banki starają się konkurować z sobą w przyciąganiu klientów atrakcyjnością swoich ofert – może pochłonąć sporo czasu, o który nie jest łatwo w codziennym zabieganiu.
Jeśli taka zabiegana osoba poszukująca najlepszej oferty kredytowej chce dokonać wyboru samodzielnie, bez pomocy wyspecjalizowanego doradcy kredytowego, to ma do dyspozycji dostępne w Internecie rankingi ofert bankowych na kredyty hipoteczne. Dalej taka samodzielna osoba może samodzielnie przeprowadzić kalkulację swojej zdolności kredytowej. I to niezbędne w przygotowaniach do złożenia wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego działanie, może potencjalnemu kredytobiorcy ułatwić, również dostępny w Internecie kalkulator zdolności kredytowej, przy pomocy, którego będzie łatwiej ustalić swoją zdolność kredytową, którą – najkrócej rzecz ujmując – będzie połowa sumy, jaka potencjalnemu kredytobiorcy wyjdzie z różnicy między jego dochodami, a kosztami stałymi i zryczałtowanymi wydatkami w skali miesiąca. Zdolność kredytowa powinna zapewniać bankowi regularne ratalne spłaty kredytu hipotecznego.
Następnie osoba chcąca uzyskać kredyt hipoteczny musi sprawdzić swoją historię kredytową. W tym celu powinna zarejestrować się na stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej BIK i po przejściu weryfikacji sprawdzającej tożsamość, uzyskać możliwość wglądu do rejestru BIK. Dopiero, gdy okaże się, że osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny ma dobrą historię kredytową i zadowalającą zdolność kredytową, może przystąpić do gromadzenia dokumentów i zaświadczeń, których na pewno zażąda od niej każdy bank zanim przystąpi do rozpatrzenia wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego.
Jakich dokumentów zażąda bank, zanim rozpatrzy wniosek kredytowy?
Podstawą dla każdego banku rozpatrującego wniosek kredytowy jest ustalenie zdolności i historii kredytowej osoby ubiegającej się o kredyt hipoteczny.
Oczywiście wszelkie rozmowy z bankiem muszą być rozpoczęte od sprawdzenia tożsamości potencjalnego kredytobiorcy, a to znaczy, że musi on przedłożyć ważny dowód osobisty, lub inny ważny dokument tożsamości, np., paszport. Czasami bank może chcieć też zapoznać się z innymi dokumentami np. paszport lub świadectwa potwierdzające kwalifikacje zawodowe, Bank może też chcieć potwierdzenia adresu stałego miejsca zamieszkania.
Kolejną grupa dokumentów niezbędnych do przedstawienia bankowi będą dokumenty pozwalające ustalić zdolność kredytową klienta, a więc zaświadczenia potwierdzające zatrudnienie i uzyskiwane zarobki z minimum trzech do dwunastu ostatnich miesięcy, a jeśli , zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nie zaleganiu ze spłatą podatków.
Następną grupą niezbędnych dokumentów, będą dokumenty związane z nabywaną nieruchomością, a więc umowa przedwstępna kupna-sprzedaży, wyciągi z księgi wieczystej i notarialne akty własności.
Na koniec warto postawić pytanie, czy pomoc profesjonalnego doradcy kredytowego nie oszczędziłaby sporo czasu zabieganej osobie, ubiegającej się o kredyt hipoteczny?