Wszyscy już wiedzą, że panujące obecnie warunki pandemii zmieniły panujące na rynkach nieruchomości i usług kredytowych kryteria udzielania kredytów hipotecznych na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. W tych warunkach wydaje się szczególnie rozsądne zasięgnięcie fachowej porady u eksperta kredytowego, który pomoże w określeniu optymalnej kwoty, na jaką powinien opiewać przygotowywany do złożenia w wybranym banku wniosek kredytowy na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Ponadto ekspert kredytowy, lepiej niż dostępny w Internecie kalkulator zdolności kredytowej, obliczy zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, a także będzie mógł w maksymalnym przybliżeniu określić wysokość raty kredytowej, jaką będzie zobowiązany spłacać potencjalny kredytobiorca, gdy uzyska kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Ale to nie koniec korzyści, jakie potencjalnemu kredytobiorcy ubiegającemu się o uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, może dać współpraca z profesjonalnym ekspertem kredytowym, zwłaszcza teraz, w okresie pandemii, gdy kryteria udzielania kredytów przez banki uległy zaostrzeniu. Tylko ekspert kredytowy potrafi wnikliwie rozpatrzyć bankowy ranking ofert kredytowych i na podstawie posiadanego doświadczenia i znajomości specyfiki poszczególnych banków, wytypować bank, który z największym prawdopodobieństwem uzna, że składający wniosek kredytowy potencjalny kredytobiorca wystarczająco spełnia wymagania w zakresie posiadanej zdolności kredytowej, dobrej historii kredytowej oraz czy posiada wystarczającą sumę środków na opłacenie wkładu własnego.
Szczególnie korzystne z punktu widzenia potencjalnego kredytobiorcy jest prawidłowe obliczenie zdolności kredytowej jeszcze przed wizytą w wytypowanym banku, w którym będzie można złożyć wniosek kredytowy o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości. Z właściwie określonej zdolności kredytowej mogą wynikać dalsze wnioski dotyczące wysokości kredytu oraz długości okresu spłacania zobowiązania kredytowego. Jak wiadomo, im dłuższy okres spłacania kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości, tym niższe raty kredytowe. Warto w tym miejscu pamiętać i o takiej zależności, że im dłuższy okres spłacania kredytu, tym wyższe koszty kredytowe, jakie będzie musiał spłacać kredytobiorca. Koszty kredytowe zawierają, bowiem stopy oprocentowania, prowizje i marże bankowe, które rosną w liczbach bezwzględnych, gdy wydłuża się termin spłacania części kapitałowej od wysokości i czasu spłacania której zależna jest ich wartość.
Pozostałe czynniki określania zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Rozpatrujący wniosek kredytowy bank na pewno zażąda od potencjalnego kredytobiorcy, dokumentów potwierdzających jego zdolność kredytową. Podstawowym dokumentem będzie w tym wypadku potwierdzenie rodzaju zatrudnienia ubiegającego się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości klienta. Zwłaszcza w czasie związanej z pandemią podwyższonej ostrożności banków w rozpatrywaniu wniosków kredytowych, bank łaskawszym okiem będzie patrzył na klienta zatrudnionego na stałej umowie o pracę i gwarancją nieustającego zatrudnienia. Jest też oczywiste, że zła historia kredytowa, czyli odnotowane w rejestrach Biura Informacji Kredytowej przypadki nieterminowego wywiązywania się z obowiązku spłacania zaciągniętych kredytów, automatycznie eliminują możliwość otrzymania jakiegokolwiek kredytu.