Prędzej czy później, każdy właściciel mieszkania, domu lub innej nieruchomości, dochodzi do wniosku, że musi swoją własność wyremontować. I prawie zawsze, gdy myśl o remoncie pojawi się w głowie właściciela, natychmiast przystępuje on do kalkulowania kosztów z tym związanych, żeby oszacować, czy jest w stanie przeprowadzić remont za swoje własne, zaoszczędzone środki, czy będzie musiał wziąć kredyt na remont mieszkania. Sprawa wydaje się być łatwiejsza, gdy trzeba wyremontować lokal nabywany właśnie za kredyt hipoteczny, bo bank może w takim przypadku po prostu doliczyć przewidywany koszt remontu do wartości kredytu hipotecznego, co pozwala ciężar spłat kosztów remontu rozłożyć na dłuższy okres.
Najczęściej jednak właściciel lokalu widzi konieczność przeprowadzenia remontu po kilku latach użytkowania mieszkania czy domu, gdy możliwość doliczenia kosztów remontu do kredytu hipotecznego nie istnieje, a i konto oszczędnościowe nie wykazuje zbyt wysokich aktywów, co w dużym stopniu może mieć związek z koniecznością spłat kredytu na zakup mieszkania.
Co należy zrobić, gdy mieszkanie wymaga remontu?
Oczywiście, najpierw trzeba w miarę dobrze skalkulować koszty niezbędnego remontu. Tu najbardziej może pomóc doświadczenie w przeprowadzaniu prac remontowych. Nie ma żadnego problemu, gdy właściciel nieruchomości jest fachowcem w branży remontowo-budowlanej. Praktyka jednak pokazuje, że takich przypadków jest niewiele, a najczęściej pełen zapału właściciel mieszkania dochodzi do wniosku, że przeprowadzenie kalkulacji kosztów remontu, to nic trudnego, tak samo zresztą, jak i przeprowadzenie remontu. Niestety, szybko może się jednak okazać, że faktyczne koszty remontu wielokrotnie przekraczają te skalkulowane przez remontowca-amatora, a i sam remont idzie jakoś nie tak, jak był zaplanowany, co powoduje, że życie rodzinne całymi miesiącami toczy się w warunkach permanentnego remontu, a właściciel z obłędem w oczach miota się między pracami remontowymi, a swoimi podstawowymi obowiązkami.
Stąd wniosek, że zarówno kalkulację kosztów remontu mieszkania, jak i jego przeprowadzenie najlepiej powierzyć fachowcom. Ekspert z branży remontowo-budowlanej nie tylko właściwie skalkuluje wartość materiałów i robocizny, jakich będzie wymagał remont, ale i zapewne skorzysta z przysługujących mu, jako stałemu i ważnemu klientowi, promocyjnych zniżek cen materiałów, jakie uzyska w branżowych sklepach, co od razu znacząco obniży koszty remontu.
Natomiast, doradca finansowy pomoże oszacować możliwości najkorzystniejszego sfinansowania kosztów remontu nieruchomości. Na pewno w pierwszej kolejności będzie chciał podpowiedzieć klientowi, co zrobić, żeby optymalnie wybrać zakres planowanego remontu w stosunku do aktualnych możliwości finansowych klienta. Jeśli okaże się, że musi on zaciągnąć kredyt gotówkowy na remont mieszkania, to zanim pomoże mu wybrać bank, który oferuje najkorzystniejsze warunki, kredytu gotówkowego, pomoże także ustalić, jaką zdolność kredytową ma klient i co powinien zrobić, żeby spełniać ten i inne wymogi banku, gdy będzie rozpatrywał wniosek kredytowy.