W naszym, ciągle goniącym za gospodarczą czołówką zachodniego świata kraju, zaczynają się pojawiać coraz to nowe sposoby zarobkowania. Jednym z takich sposobów jest kupowanie mieszkań na wynajem. W Wielkiej Brytanii właściciel mieszkania/ mieszkań na wynajem, nazywa się land lordem. W Polsce dynamicznie rozwija się rynek mieszkań kupowanych z myślą o dochodach z wynajmu. Oczywiście, inwestowaniem w nieruchomości, w tym mieszkaniami na wynajem, interesują się przede wszystkim osoby posiadające spore zasoby finansowe i chcące osiągnąć taki „lordowski” stan, że dochody z wynajmu pozwolą im oszczędzić sporo czasu i wysiłku wkładanych w pracę bezpośrednią, czyli taką, za którą otrzymuje się wynagrodzenie od pracodawcy, a to może znaczyć, że także od siebie samego, gdy ktoś pracuje na „samo zatrudnieniu”.
Ale obok inwestorów dysponujących własnymi funduszami inwestycyjnymi, na rynku mieszkań i domów pod wynajem, coraz liczniej pojawiają się inwestorzy, którzy własne fundusze inwestycyjne zastępują kredytami hipotecznymi. Zachęca ich do tego fakt, że kredyty hipoteczne są stosunkowo tanie oraz to, że w chwili obecnej dość łatwo je uzyskać.
Jakie warunki trzeba spełniać, żeby otrzymać kredyt hipoteczny, przeznaczony na zakup mieszkania pod wynajem?
Odpowiedź na to pytanie jest prostsza niż może się wydawać: podstawowym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia przez bank wniosku na kredyt hipoteczny jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Ale dopiero wtedy, gdy kredytobiorcą jest osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania na wynajem, zaczynają pojawiać się różnice i to korzystne. Bo dochód uzyskany z wynajmu mieszkania może być uwzględniony przez bank obliczający zdolność kredytową kredytobiorcy dokładnie tak samo, jak każdy inny, uzyskiwany leganie dochód. Jak w przypadku, gdy chodzi o wynagrodzenie za pracę, bank ustali zdolność kredytową z wynajmu mieszkania, odejmując od określonej w umowie najmu ceny wynajmu, koszty stałe i zryczałtowane i zbada, czy różnica pokryje miesięczne raty kredytu hipotecznego.
Jest oczywiste, że każdy bank, bez względu na swoje wewnętrzne uregulowania przyjmie do ustalania zdolności kredytowej tylko legalnie zarejestrowane dochody z wynajmu mieszkania, domu lub innej nieruchomości, a więc tylko takie, które zostały rozliczone przed Urzędem Skarbowym i. od których odprowadzono podatek.
Fiskus pozostawia podatnikowi do wyboru trzy sposoby rozliczenia i opodatkowania dochodów pochodzących z wynajmu mieszkań. Może to być opodatkowanie zryczałtowane, obliczane ryczałtem od zgłoszonej w Urzędzie Skarbowym kwoty należności za wynajem. Ryczałt w wysokości 8,5% od zgłoszonej ceny najmu trzeba odprowadzać co miesiąc w ustalonym z US dniu i rozliczyć raz w roku odrębnym PIT-em. Opodatkowanie dochodu z wynajmu mieszkań może też być rozliczane na zasadach ogólnych, czyli tak, jak rozliczana jest działalność gospodarcza i uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym. Wreszcie, jeśli dochód z wynajmu mieszkania jest tylko jednym z kolejnych sposobów uzyskiwania dochodów z własnej działalności gospodarczej, może on być ewidencjonowany na bieżąco w księdze dochodów i wydatków i rozliczany na zasadach dotyczących rozliczania działalności gospodarczej.