Jednym z dwóch podstawowych pytań, jakie postawi bank ubiegającemu się o kredyt klientowi, oprócz pytania o zdolność kredytową, będzie zapytanie o historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy.
Każdy, kto kiedykolwiek brał w którymkolwiek banku, czy firmie pożyczkowej, jakiegokolwiek rodzaju kredyt lub pożyczkę, musi wiedzieć, że tym samym został wpisany do któregoś z rejestru dłużników. Istnieją trzy podstawowe rejestry dłużników: a/Rejestr dłużników niewypłacalnych działający w ramach Krajowego Rejestru Sądowego (KRS); b/Rejestry dłużników prowadzone przez Biura Informacji Gospodarczej (BIG); c/Działające na rzecz systemu bankowego Biuro Informacji Kredytowej (BIK)
O ile KRS i BIG skupiają się prawie wyłącznie na niewypłacalnych dłużnikach, posiadających złą historię kredytową, o tyle stworzone na potrzeby banków Biuro Informacji Kredytowej rejestruje wszystkie zaszłości finansowe związane z udzielaniem, zaciąganiem i spłatami kredytów. Biuro Informacji Kredytowej rejestruje wszystkie zaszłości, związane z kredytami i tym samym stanowi podstawowe źródło informacji o historii kredytowej kredytobiorcy, która służy do określania przez banki zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy.
Ale informacje gromadzone przez BIK, mogą równie dobrze służyć kredytodawcy, jak i kredytobiorcy.
Każdy obywatel powinien zapewnić sobie wgląd do rejestru BIK.
Praktyka pokazuje, że nawet te osoby, które nie muszą kontrolować swojej historii kredytowej, bo nigdy nie brały i nie zamierzają brać żadnych kredytów, też powinny mieć możliwość sprawdzenia czy i w jaki sposób ich dane figurują w rejestrze Biura Informacji Kredytowej. Żyjemy, bowiem, w czasach, gdy nasze dane personalne mogą paść i często padają łupem przestępców, którzy mogą chcieć użyć ich do dokonania różnych oszustw. Mogą m.in. chcieć wyłudzić kredyty w bankach, podając się za kogoś, kto nie ma o tym pojęcia. Kroniki kryminale odnotowują, niestety, coraz więcej takich przypadków, a jedynym sposobem, żeby to sprawdzić, może być wgląd do raportu BIK. Żeby sobie taki wgląd zapewnić, należy zarejestrować się na stronie internetowej BIK i być gotowym na weryfikację danych osobowych, jaką BIK zechce przeprowadzić w wieloetapowym procesie. Po podaniu szczegółowych danych na specjalnym formularzu, a następnie potwierdzeniu ich za pośrednictwem telefonu komórkowego przez podanie przesłanego SMS-em hasła oraz dokonaniu weryfikującego prawdziwość konta bankowego przelewu kwoty 1 zł, można będzie zapewnić sobie przejrzenie raportu BIK.
Oczywiście, sprawdzanie raportu BIK ma częstsze zastosowanie, gdy ktoś ma zamiar ubiegać się o kredyt w banku. Sprawdzenie raportu BIK pozwoli potencjalnemu kredytobiorcy sprawdzić, czy ma dobrą historię kredytową i czy przypadkiem nie figuruje tam jakiś zapomniany dług albo niezapłacona rata, co mogłoby się przyczynić do zepsucia historii kredytowej, a w rezultacie spowodować odmowę udzielenia kredytu przez bank. Raport Biura Informacji Kredytowej pozwala dbać o dobrą historię kredytową.