Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym na zakup mieszkania, domu lub budowę domu. Nabywając kredyt hipoteczny musimy podjąć szereg decyzji. Główną kwestią jest wybór oprocentowania, a więc swego rodzaju wynagrodzenia dla banku za udzielenie kredytu. Jest to kwestia na którą przyszły kredytobiorca powinien zwrócić szczególną uwagę. Banki oferują nam dwa sposoby oprocentowania: kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym oraz zmiennym.
Rynek finansowy jest zmienny co może wpłynąć na ratę naszego kredytu hipotecznego, a dokładniej na jej wzrost. Tego typu sytuacje mogą powodować niemiłe zaskoczenie, a co za tym idzie dodatkowe koszty kredytu. Możemy się jednak uchronić przed tego typu niespodziankami wybierając stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego.
Jaka jest różnica pomiędzy kredytem hipotecznym z oprocentowaniem stałym i zmiennym?
Co decyduje o zmianie oprocentowania na rynku finansowym? Na oprocentowanie wpływa marża banku oraz stopa referencyjna WIBOR. Wysokość marży zależy od banku który udziela nam kredytu, ale jest ona stała przez cały okres kredytowania. WIBOR jest natomiast wartością zmienną i to z jej powodu oprocentowanie może nagle wzrosnąć, co spowoduje, że będziemy potrzebować kolejnego zastrzyku gotówki. WIBOR obecnie wynosi 1,72% – 1,79% jednak możliwy jest jego wzrost. Czy możemy się przed tym uchronić?
Stałe oprocentowanie kredytu. Czy warto się na nie zdecydować?
Aby uchronić się przed wzrostem kwoty rat należałoby się zastanowić nad kredytem ze stałym oprocentowaniem. W tym przypadku wzrost stawki WIBOR nie ma wpływu na wysokość naszej raty, gdyż nasza rata jest – stała. Dzięki temu spłacanie kredytu będzie dla nas przewidywalne i lepiej rozplanować możemy nasze środki. Nie ponosimy ryzyka zachwiania naszego budżetu domowego oraz stresu z tym związanego.
Wybór stałego oprocentowania jest dla nas kredytobiorców dużo bezpieczniejsza, ale czy tylko dla nas? Również dla banków to rozwiązanie jest bardziej korzystne. Przy udzielaniu kredytu banki określają naszą zdolność kredytową na danym poziomie, wyliczając stałą ratę wiedzą że stać nas na jej regularne spłacanie.
Reasumując, zaletą kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem jest to, że rata naszego kredytu jest stała. Chroni nas to przed wpływem wzrostu stawki referencyjnej, która ma realny wpływ na wysokość naszego zobowiązania.
Czy kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem ma jakieś wady?
Oprocentowanie może nie tylko wzrastać, może również spadać. Biorąc kredyt ze stałym oprocentowaniem chronimy się przed wzrostem stopy oprocentowania, jednak gdy stopy oprocentowania maleją nasza rata nadal pozostaje stała. Nie możemy więc skorzystać z obniżenia raty, kiedy rynek finansowy jest dla nas korzystniejszy.
Kolejną wadą jest niestety krótkoterminowość takiej oferty. Banki proponują nam udzielenie kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem na okres od 2 do 5 lat. Po upływie tego czasu przechodzimy na warunki ze zmienną stopą procentową, które uzależnione jest od stopy referencyjnej WIBOR. Część banków ma w ofercie odnowienie stałej raty na kolejny okres, w takim wypadku możemy jeszcze przez pewien czas korzystać z tego typu rozwiązania.
Jak wybrać najlepszą dla siebie ofertę kredytu hipotecznego ze stałym oprocentowaniem?
Możemy to zrobić w kilka minut nie wychodząc z domu. Posłuży nam do tego ranking kredytów hipotecznych na stronie www, gdzie będziemy poproszeni o wypełnienie krótkiego formularza, który się tam znajduje. Następnie po odczekaniu kilku sekund zostanie wygenerowane zestawienie z ofertami różnych banków. Pozwoli nam to na wstępną analizę i wybranie najbardziej korzystnej dla nas oferty.