Czasem dla niektórych moich klientów, przychodzi czas aby po wielu latach zamienić mieszkanie w dużym mieście na własny dom poza miastem, w ciszy i z wolniejszym rytmem życia. Decyzja o wyprowadzce zwykle zaczyna się od podjęcia decyzji czy kupujemy dom z rynku wtórnego czy sami budujemy. W jednym i drugim przypadku, bardzo często trzeba postarać się o finansowanie takiego domu kredytem hipotecznym. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne budowanie domu, potrzebujemy kredyt budowlano-hipoteczny. Jest to kredyt przeznaczony stricte na budowę domu lub tylko dokończenie budowy, jeżeli już się rozpoczęła wcześniej, a zabrakło nam środków własnych.
Kredyt na dom – działka budowlana
Jednym z kluczowych elementów przy kredycie hipotecznym na dom jest kwestia działki. Działka w większości banków może stanowić wkład własny przy takim kredycie. Kredyt hipoteczny na budowę domu zwykle uruchamiany jest przez bank w transzach, które odpowiadają na finansowe potrzeby danego etapu budowy domu. Zwykle więc bank przelewa kolejne transze na nasze konto w miarę postępów prac na budowie. Kwestia czy dany etap został ukończony jest decyzją banku. Może ją podjąć na podstawie inspekcji bądź tylko zdjęć dostarczonych mu z zakończenia danego etapu. Ważne aby wykonane prace były zgodne z harmonogramem budowy zatwierdzonym przez bank, w przeciwnym wypadku wypłata kolejnej transzy może zostać wstrzymana. Ilość transz przy kredycie hipotecznym na budowę domu zależy od kilku czynników, m.in.: kwoty całkowitej kredytu, stopnia zaawansowania budowy oraz od banku udzielającego kredytu, ponieważ w danym momencie, różne banki mogą zaoferować różne warunki dla tej samej inwestycji.
Kredyt na budowę domu dzieli się zasadniczo na dwa główne etapy. Pierwszy etap, to etap budowlany, a więc czas od momentu podpisania umowy kredytowej z bankiem i uruchomienia pierwszej transzy, aż do formalnego zakończenia budowy tj. uzyskania pozwolenia na użytkowanie bądź potwierdzenia przyjęcia zawiadomienia o zakończeniu budowy. WAŻNE: w tym czasie kredytobiorca spłaca tylko odsetki od uruchomionego kredytu, a nie całe raty. Natomiast dopiero w drugim etapie, tzw. etapie hipotecznym, kiedy bank już zaakceptuje zakończenie budowy, kredytobiorca zaczyna płacić pełną ratę kredytową z odsetkami łącznie.
JAKIE DOKUMENTY POTRZEBUJE BY DOSTAĆ KREDYT HIPOTECZNY NA BUDOWĘ DOMU?
Jeżeli chodzi o dokumentację konieczną do dołączenia do wniosku kredytowego, to jest to m.in. ostateczna decyzja pozwolenia na budowę, wypis i wyrys z rejestru gruntów, odpis księgi wieczystej, projekt budowlany oraz kosztorys budowy sporządzony na druku banku. Mogą pojawić się jeszcze inne konieczne do przedłożenia dokumenty, w każym przypadku bank indywidualnie o nie poprosi. W tej kwestii dobrze jest zdać się na dobrego doradcę kredytowego, który w naszym imieniu będzie prowadził rozmowy z bankiem o kredycie hipotecznym na budowę domu, i za wczasu weryfikował wszystkie dokumentu, które dostarczamy co może znacznie przyspieszyć i usprawnić cały proces uzyskania kredytu hipotecznego.