Pandemia, której skutków społecznych i gospodarczych wciąż nie da się przewidzieć, stwarza coraz trudniejsze sytuacje, z którymi wszyscy muszą się borykać. Na pewno skutki pandemii w wielkim stopniu niepokoją kredytobiorców. Zwłaszcza tych, których zdolność kredytowa uległa pogorszeniu, co praktycznie znaczy, że mają oni kłopoty z wywiązywaniem się z obowiązku regularnego spłacania zaciągniętych kredytów.
W wielu przypadkach same banki wychodzą naprzeciw niespodziewanym i niezawinionym przez kredytobiorców kłopotom i oferują różne formy ulżenia swoim klientom, także we własnym interesie, choćby po to, żeby odzyskać swoje wierzytelności.
Najczęstszą propozycją ułatwień w spłacaniu kredytów ze strony banków jest zastosowanie prolongaty rat kredytowych, lub udzielenie wakacji kredytowych. Jak dotychczas, ponieważ nikt nie wie, jak długo jeszcze potrwają wywołane pandemią kłopoty, maksymalny termin obowiązywania wakacji kredytowych wynosi 6 miesięcy. Czy w tym czasie sytuacja pandemiczna poprawi się na tyle, że będzie możliwe dalsze spłacanie rat zaciągniętych kredytów? Oto jest pytanie.
W sytuacji niepewnej przyszłości, ułatwieniem, jakie warto wziąć pod uwagę przy rozpatrywaniu możliwości ulżenia sobie w obowiązku spłacania kredytów, jest kredyt konsolidacyjny.
Kto powinien rozpatrzyć możliwość wzięcia kredytu konsolidacyjnego?
Z nazwy tego kredytu wynika jego definicja – jest to kredyt konsolidujący kilka różnych, czasem zaciągniętych w paru różnych bankach kredytów różnego rodzaju – od krótkookresowych kredytów gotówkowych po kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości.
Zdesperowany pogorszoną niespodziewanie zdolnością kredytową, uniemożliwiającą mu bezproblemowe spłacanie kredytów, wielokrotny kredytobiorca, nawet nie przypuszcza, jak już samo uporządkowanie wszystkich zobowiązań, przez skupienie ich w jednym miejscu, ułatwi mu lepsze gospodarowanie swoim budżetem. Ale samo uporządkowanie finansów, to tylko jedna z korzyści, jakie daje zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.
Wzięcie kredytu konsolidacyjnego może przynieść także obniżenie miesięcznych rat spłaty kredytów. Można, bowiem po połączeniu w jeden wszystkich ciążących na kredytobiorcy kredytów, wynegocjować z bankiem, który takiego kredytu udzieli, dłuższy okres jego spłacania, co wprawdzie spowoduje wzrost kosztów kredytowych, ale jednocześnie poprawi zdolność kredytową kredytobiorcy, a przez zmniejszenie rat i ułatwienie spłacania, zapobiegnie wpisaniu kredytobiorcy do rejestru dłużników. Zaś o tym, jak ważna dla każdego potencjalnego kredytobiorcy jest dobra historia kredytowa, wie każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o kredyty.
Jeszcze jednym sposobem na obniżenie miesięcznej raty spłaty kredytów, jest możliwe obniżenie stosowanych przez bank opłat, prowizji i oprocentowania. Profesjonalny ekspert kredytowy jest w stanie wskazać w rankingu bankowych ofert taki bank, który zaakceptuje określone warunki, jakie spełnia potencjalny kredytobiorca kredytu konsolidacyjnego nawet, jeśli są one przejściowo pogorszone. Dzieje się tak, dlatego, że kryteria, jakimi kieruje się bank rozpatrujący wniosek kredytowy są różne w różnych bankach, bo wynikają z wewnętrznych uregulowań i procedur każdego banku.