Jest „oczywistą oczywistością”, że gdzieś trzeba mieszkać. Na ogół do wyboru są dwie główne opcje: mieszkać w lokalu wynajętym, czy własnym. Inwestycja we własne lokum wcale nie musi być oczywista dla kogoś, kto lubi się przemieszczać np. w poszukiwaniu lepszej pracy, czy dla zaspokojenia ciekawości innych miejsc. Jednak większość ludzi, w przeciwieństwie do nomadów, woli prowadzić osiadły tryb życia i mieć poczucie bycia na swoim. Z tego zaś wynika chęć zakupu mieszkania. A, że daleko nie wszystkich stać na kupno nieruchomości za własne środki, trzeba pomyśleć o kredycie hipotecznym na zakup nieruchomości, jako jednej z bardziej opłacalnych form inwestowania w przyszłość.
O tym, jak korzystna może być inwestycja w nieruchomość, najlepiej świadczyć mogą spadkobiercy, którzy odziedziczyli mieszkania własnościowe. Często takie mieszkanie, odziedziczone po swoich przewidujących rodzicach, którzy skorzystali z możliwości uwłaszczenia się na zajmowanym lokalu, okazuje się najwartościowszą rzeczą, jaką posiadają. Ale przecież nie wszyscy chętni na posiadanie własnego mieszkania mogą je nabyć drogą spadku. Większość musi kupić je na kredyt hipoteczny.
Jest wiele powodów, dla których warto wziąć kredyt hipoteczny.
Jednym z ważniejszych powodów, dla których warto przemyśleć możliwość zakupienia nieruchomości na kredyt zabezpieczony hipoteką ustanowioną na tej nieruchomości, jest wspomniana wyżej perspektywa zostawienia w spadku swoim spadkobiercom jakiejś konkretnej dużej wartości. Ale ta perspektywa jest daleka i oby taką jak najdłużej była. Rozważając korzyści, jakie można mieć z wzięcia kredytu hipotecznego warto brać pod uwagę i taką prostą zależność, że wynajmując mieszkanie czy inne lokum trzeba opłacać czynsz i inne opłaty, które są wydatkami bezzwrotnymi i nie wzbogacają najemcy, lecz właściciela lokalu. Decydując się na zakup mieszkania na kredyt hipoteczny, kredytobiorca zamienia konieczność comiesięcznego bezzwrotnego płacenia czynszu i innych opłat, na często niższą od tych opłat miesięczną ratę kredytu hipotecznego, o której w dodatku nie można powiedzieć, że jest bezzwrotna, bo tak, jak lokata czy każda inna forma oszczędzania, systematycznie wzbogaca właściciela nabytej na kredyt hipoteczny nieruchomości.
Innymi czynnikami, które przemawiają za pozytywnym rozstrzygnięciem problemu – brać, czy nie brać – kredyt hipoteczny, są korzyści, jakie daje panujący obecnie rosnący trend popytu i podaży na rynku nieruchomości i idąca w ślad za nim bogata oferta kredytowa ze strony licznych banków. Stwarza to sytuację, w której konkurujące o klienta banki, proponują coraz lepsze warunki, na których są skłonne udzielać kredytów hipotecznych.
Kredyt hipoteczny, udzielany na obecnie proponowanych przez banki warunkach, stał się najtańszym kredytem, co powoduje, że wyrównuje on, a nawet przewyższa korzyści płynące z lokat kapitałowych i jednocześnie ogranicza ryzyko strat, na jakie mogą być narażone oszczędności, w wyniku zahamowania koniunktury gospodarczej, gwałtownej inflacji i dewaluacji złotówki. Ze względu na konkurencyjność, banki są obecnie skłonne maksymalnie ułatwiać potencjalnemu kredytobiorcy otrzymanie kredytu hipotecznego. Żeby się o tym przekonać, warto sięgnąć do rankingu bankowych ofert na kredyt hipoteczny, lub skorzystać z fachowej porady doradcy kredytowego.