Intensywne życie, jakie najczęściej jest udziałem współczesnego człowieka, a szczególnie kogoś, kto zajmuje się działalnością własną, czy też zwyczajnie lubi korzystać z życia dopóki może, często staje się przyczyną zgryzot i niechcianych problemów. Jedną z przyczyn tych zgryzot bywają kłopoty z regularnym spłacaniem zaciągniętych kredytów.
Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić obarczony takimi kłopotami kredytobiorca, jest lekceważenie ich i odsuwanie na później. Zamiast tego, lepiej będzie jak w rozmowie z przedstawicielem banku – kredytodawcy szczerze opowie o swoich kłopotach. W interesie żadnego banku nie leży doprowadzanie swojego kredytobiorcy do upadłości, więc najprawdopodobniej, jego przedstawiciel w rozmowie z klientem podsunie mu jakieś pomysły na wyjście ze złej sytuacji
Jednym z lepszych pomysłów, jaki może podsunąć bank kredytodawca swojemu przeżywającemu przejściowy kryzys, zdesperowanemu kredytobiorcy, będzie zapewne wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który pozwoli mu zakończyć spłacanie kilku kredytów jednocześnie, co w dużym stopniu zmniejsza jego zdolność kredytową i może doprowadzić do zepsucia historii kredytowej, a to z kolei w oczywisty sposób może go doprowadzić do niewyobrażalnie złej sytuacji kredytowej, finansowej i – co najgorsze – życiowej.
Kredyt konsolidacyjny po wielokroć okazał się znakomitym wyjściem z kłopotów niejednego kredytobiorcy. Polega on, bowiem na tym, że udzielający go bank kredytodawca spłaca innym bankom, czasem nawet kilka kredytów, jakie kredytobiorca w nich zaciągnął i konsoliduje te kredyty do jednego, spłacanego w banku udzielającym kredytu konsolidacyjnego. Często, za sprawą wydłużenia okresu spłaty kredytu konsolidacyjnego, kredytobiorca będzie spłacał mniejszą ratę miesięczną od sumy wszystkich rat, jakie miał do spłacenia z tytułu kilku zaciągniętych kredytów.
Niestety, kredyt konsolidacyjny nie może objąć pożyczek zaciągniętych w różnych para bankach i i instytucjach kredytowych, gdyż jest on udzielany przez banki tylko na kredyty bankowe. Jednak i to wcale nie musi oznaczać, że kredyt konsolidacyjny nie może się przyczynić do rozwiązania problemów zadłużonego klienta. Wystarczy, bowiem dodać, że suma udzielonego przez bank kredytu konsolidacyjnego może przewyższać sumę rozproszonych kredytów bankowych, a kredytodawca pozostawi do decyzji kredytobiorcy sposób rozdysponowania nadwyżki.
Czego od kredytobiorcy oczekuje bank udzielający kredytu konsolidacyjnego?
Jest oczywiste, że bank nie jest instytucją charytatywną, więc nie kieruje się wyłącznie chęcią pomocy zdesperowanemu klientowi. Udzielając kredytu konsolidacyjnego na warunkach korzystnych dla kredytobiorcy, oblicza on swój zysk i chce mieć pewność, że, choć w dłuższym okresie spłat, kredyt zostanie mu zwrócony w całości wraz z odsetkami i marżą.
Dlatego bank będzie oczekiwał od potencjalnego kredytobiorcy, żeby udokumentował swoją zdolność kredytową oraz, żeby miał historię kredytową, która nie zdyskwalifikuje go jako niesolidnego dłużnika.