Pierwszą odpowiedzią na tytułowe pytanie, jaka się nasuwa jest – dużo! I dużych, jak największych zarobków należy życzliwie życzyć każdemu, kto uczciwie pracuje. Ale, rzecz jasna, pytanie to zostało zadane z myślą o potencjalnym kredytobiorcy, ubiegającym się o kredyt hipoteczny na zakup mieszkania, domu lub innej nieruchomości zabezpieczonej na hipotece. Ponieważ, gdy chodzi o sprawy związane z finansami, a szczególnie z kredytem hipotecznym należy się liczyć z tym, że będą używane podstawowe pojęcia z tymi sprawami związane, warto sobie przypomnieć niektóre z nich. Oto encyklopedyczna definicja pojęcia „hipoteka”:
Hipoteka – jest ograniczonym prawem rzeczowym obciążającym nieruchomość w celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności. Na mocy hipoteki wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości bez względu na to, kto jest właścicielem w czasie realizacji uprawnienia, z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.
Jak się trochę pilniej w tę definicję wczytać, łatwiej jest zrozumieć, dlaczego i jakie warunki musi spełniać osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny. Z chwilą zawarcia umowy na kredyt hipoteczny, kredyt ten staje się wierzytelnością, udzielający go bank będzie wierzycielem, a kredytobiorca dłużnikiem. Jeśli dłużnik-kredytobiorca nie będzie z różnych powodów spełniał obowiązku spłacania rat kredytu hipotecznego – wierzytelności, wtedy bank-kredytodawca będzie dochodził swoich należności z wartości zabezpieczonej hipoteką nieruchomości. Dlatego mający udzielić kredytu hipotecznego, w praktyce wysoko wartościowego i o najdłuższym spośród wszystkich kredytów okresie spłat będzie za każdym razem wnikliwie badał zdolność kredytową kredytobiorcy. Zaś zdolność kredytowa wynika z różnicy między przychodami kredytobiorcy, a jego wydatkami stałymi i zryczałtowanymi.
Bank rozpatrzy każdą sytuację dochodową potencjalnego kredytobiorcy. Oczywiście, najlepszym w oczach banku źródłem dochodów kredytobiorcy, stwarzającym mu dobrą zdolność kredytową, będzie wysokie wynagrodzenie z tytułu bezterminowej umowy o pracę. Z tego samego powodu bank-kredytodawca przychylnie rozpatrzy wniosek kredytowy na kredyt hipoteczny złożony przez małżeństwo lub zamieszkującą wspólnie parę niemałżeńską lub każdy związek lub spółkę współ kredytobiorców występujących wspólnie o kredyt hipoteczny. Każdy bank, podejmując decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego, bądź o odrzuceniu wniosku kredytowego, kieruje się własnymi uregulowaniami. Jednak łatwo jest zauważyć, że wszystkie banki stosują zasadę takiego ustalania zdolności kredytowej, żeby po zapłaceniu raty miesięcznej dłużnikowi pozostawała, co najmniej połowa jego dochodów na opłaty stałe, zryczałtowane i utrzymanie siebie i osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy. Tak samo każdy bank będzie rozpatrywał zdolność kredytową, jeśli wniosek o kredyt hipoteczny złożą osoby uzyskujące swoje dochody inaczej niż na podstawie bezterminowej umowy o pracę, np. z działalności własnej, umowy o dzieło i innych źródeł, ale mogą zażądać dodatkowych dokumentów uwiarygodniających te źródła.
Tak, więc nie można odpowiedzieć na tytułowe pytanie, wymieniając jakąś konkretną sumę wynagrodzenia kredytobiorcy, spełniającą oczekiwania kredytodawcy, gdyż zdolność kredytowa może zależeć od wielu wpływających na nią czynników. Co można łatwiej ustalić nawiązując bezpośredni kontakt z doradcą kredytowym.