Już na wstępie warto zauważyć, że przysłówek „prawie” nie został użyty w tytule przypadkowo. Każdy, kto kiedykolwiek zetknął się z problematyką kredytów hipotecznych, czy kredytów mieszkaniowych wie, jaki to pokaźny obszar wiedzy.
Specyfiką naszego społeczeństwa jest, że Polacy lubią „mieszkać na swoim”. A to znaczy, że są i będą zainteresowani kupowaniem mieszkań na własność, co łączy się z koniecznością posiadania niemałej wiedzy na temat kredytów mieszkaniowych, hipoteki, księgi wieczystej, żeby o takich „drobiazgach”, mających wpływ na wysokość kredytu na mieszkanie, jak RRSO, WIBOR czy PCC nie wspominać.
Oczywiste jest, że te pozornie trudne określenia i skróty nie składają się na jakąś tajemną wiedzę, dostępną tylko nielicznym wtajemniczonym. Nie, każdy, no – i tu znów trzeba użyć tytułowego „prawie” – prawie każdy może na tematy związane z kredytami na mieszkanie wiedzieć wszystko, albo „prawie” wszystko.
Co wynika z różnicy między całą, a „prawie całą” wiedzą o kredytach na mieszkania?
„Prawie” w przypadku, gdy chodzi o kredyty na mieszkania może znaczyć bardzo dużo, a zatem sporo kosztować kredytobiorcę. Wysokość kredytu na mieszkanie zależy od wielu czynników, m.in. takich, jak wybranie odpowiedniego banku udzielającego kredytu na mieszkanie. Każdy bank ma swoje wewnętrzne uregulowania obowiązujące przy rozpatrywaniu wniosków na kredyt na mieszkanie. Żeby z rozlicznych ofert na udzielanie kredytu na mieszkanie, wybrać najkorzystniejszą, trzeba mieć na to i dużo czasu i dużo wiedzy. Na pewno dużą wiedzę na temat kredytów na mieszkania mają profesjonalni doradcy finansowi.
Doradcy finansowi po prostu muszą mieć dużo czasu, żeby dzielić się bogatą wiedzą o kredytach na mieszkania ze swoimi klientami, bo z tego żyją. Dlatego, gdy tylko zaistnieje myśl o zakupie mieszkania lub innej nieruchomości i konieczności wzięcia kredytu na mieszkanie, warto pierwsze kroki skierować do doradcy finansowego, gdyż jest bardzo prawdopodobne, że na temat kredytów na mieszkania wie on więcej niż „prawie wszystko”.
W czym może pomóc doradca finansowy?
Doradca finansowy na pewno może pomóc ustalić, który bank ma dla konkretnego klienta poszukującego kredytu na mieszkanie optymalne warunki przyznania kredytu na mieszkanie. Doradca finansowy po zapoznaniu się z możliwościami finansowymi klienta, mając rozeznanie w podaży mieszkań na rynkach pierwotnym i wtórnym i wynikającymi z tego aktualnymi cenami mieszkań nowych i używanych, potrafi wstępnie ocenić, o jaki kredyt na mieszkanie powinien ubiegać się klient. Każdy bank chce przyciągnąć do swoich ofert jak najwięcej potencjalnych kredytobiorców, dlatego „prawie” wszystkie banki stosują oferty promocyjne na kredyty na mieszkania. Zadaniem doradcy finansowego jest m.in. ustalenie, czy jego klient spełnia warunki uzyskania kredytu na mieszkanie i czy może skorzystać z przywilejów, jakie daje mu promocja. Doradca finansowy potrafi też wskazać swojemu klientowi właściwego fachowca z pokrewnej branży – obrotu nieruchomościami. Bo tylko połączenie wiedzy o finansach i obrocie nieruchomościami może zagwarantować klientowi najkorzystniejszy kredyt na mieszkanie.
Prawie każdy, kto widział, jak wygląda bankowa umowa kredytowa, wie ile szczegółów i ważnych niuansów może zawierać umowa o kredyt na mieszkanie. O tym, jak bardzo na wysokość kredytu i spłacanych rat wpływa np. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – RRSO i wiele czynników wpływających na koszty uzyskania kredytu na mieszkanie, potencjalny kredytobiorca nie wie prawie nic, a doświadczony doradca finansowy, prawie wszystko. Dlatego warto, żeby doradca finansowy towarzyszył ubiegającemu się o kredyt na mieszkanie klientowi, od rozmowy wstępnej do podpisania umowy kredytowej z bankiem.